BISAC

Latest News

  • Harrow International School Bangkok
  • Wed 21 Aug 20192019-20 Sport Trials Season 1 Read More

    Dear Parents and Students,

    Please find the link HERE an introduction letter from our Director of Sport and HERE a reminder of Sport Trials we will be running in Season 1, as well as details of how to join one of the 5 Academies available to all students 

    For all the up to date sports information throughout the school year, please refer to the sports website sport.harrowschool.ac.th and follow us on twitter @harrowbkksport

    Best Wishes,
    Sport Admin Team

  • Sports Seasons Overview 2019-20Thu 15 Aug 2019Sports Seasons Overview 2019-20Read More

    Please find Sports Seasons Overview 2019-20 attached in Resources link.

  • NIST International School
  • BISAC and SEASAC Junior Gymnastics ResultsFri 10 May 2019BISAC and SEASAC Junior Gymnastics ResultsRead More

    Our gymnasts have excelled at their BISAC and SEASAC competitions, the past weekends. Falcons gymnasts collectively amassed 4 first place team trophies and 5 second place team trophies from BISAC. Along with that, our gymnasts also collected 24 gold medals, 31 silver medals and 16 bronze medals in their individual competitions. The success continues on to SEASAC 2 second place trophies, 3 third place trophies, 2 gold medalists, 2 silver medalists and 6 bronze medalists. Congratulations to all parents, students and coaches involved in this triumph!

    Detailed results below:

    BISAC

    WAG Level 2 Junior - Team Championship

    WAG Level 2 Senior - Team Championship

    WAG Level 3 Junior - Team Championship

    WAG Level 3 Senior - Team 2nd place

    WAG Level 4 Junior - Team 2nd place

    WAG Level 4 Senior - Team 2nd place

    WAG Level 5  - Team Championship

    MAG Level 1 Junior - Team 2nd place

    MAG Level 3 - Team 2nd place

     

    All Around and Apparatus

    WAG Level 2 Junior

    Jiwon Jung - All Around 1st place, Bars 3rd place

    Jiwoo Lee - All Around 3rd place, Beam 1st place

     

    WAG Level 2 Senior

    Ella Jung - All Around 3rd place, Floor 1st place, Bars 3rd place

    Delilah Annettes - Floor 2nd place

     

    WAG Level 3 Junior

    Momoka Matsumoto - All Around 2nd place, Bars 1st place, Vault 2nd place, Beam 1st place

     

    WAG Level 4 Junior

    Ritika Yamdagni - All Around 2nd place, Beam 1st place, Floor 1st place, Bars 2nd place

     

    WAG Level 4 Senior

    Ashling Dixon - All Around 1st place, Vault 2nd place, Bars 2nd place

    Aika Gurung Beam 1st place

     

    WAG Level 5

    Katy Wan - All Around 1st place, Bars 1st place, Floor 2nd place

    Neina Reanchareonsuk - All Around 2nd place, Vault 2nd place, Floor 3rd place

     

    WAG Level 6

    Praan Kulnides - All Around 2nd place,  Bars 1st place, Vault 2nd place

    Paris Ingpochai - Beam 2nd place

    Aum Ngamkhiaw -  Vault 1st place

    Natalie Chojnacki - Bars 2nd place

     

    WAG Level 7

    Kadidja Djombana - All Around 1st place,  Bars 1st place, Beam 2nd place, Floor 2nd place

     

    WAG Level 8

    Jasmine Tantituvanont - 1st place All Around and all apparatus

     

    MAG Level 1 Junior

    Gustav Bergstrand- All Around 3rd place, Floor 3rd place, Pommel 2nd place, Parallel Bars 2nd place

    Francisco Carvalho - Floor 1st place, Vault 2nd place

     

    MAG Level 2 Junior

    Prinn Kulnides - AA 3rd place, Floor 2nd place, Pommel 2nd place, Vault 2nd place, High Bar 2nd place

     

    MAG Level 2 Senior

    Daniel Ryan Alchin - AA 1st place, Pommel 1st place,  Ring 1st place, High Bar 1st place, Floor 2nd place, Vault 2nd place, Parallel Bars 2nd place

    Remy Bosse - AA 2nd place, Parallel Bars 1st place, Floor 2nd place, Pommel 2nd place, Ring 2nd place, High Bar 2nd place

    Baz Barrett - AA 3rd place, Floor 1st place, Vault 1st place

    Daniel (Pui Yin) Lam - Pommel 3rd place

     

    MAG Level 3

    Sky Tanphiphat - AA 2nd place, Pommel 1st place, Ring 2nd place

    Zachary Mills- AA 3rd place, Vault 1st place, Parallel Bars 3rd place, High Bar 3rd place

    Milo Daniel - Vault 3rd place

     

    MAG Level 4

    Emil Tuniewicz - Parallel Bars 2nd place, High Bar 2nd place, Pommel 3rd place, Ring 3rd place

     

    SEASAC Junior

    WAG Level 3 Junior

    En Quan Tay - Vault 1st place, Bars 3rd place

    Momoka Matsumoto - Beam 2nd place, Floor 3rd place

     

    WAG Level 3 Senior

    Peta Hosakul - Floor 2nd place

     

    WAG Level 4 Junior

    Ritika Yamdagni - Floor 1st place, Beam 2nd place

     

    WAG Level 4 Senior

    Ashling Dixon - Vault 3rd place, Bars 3rd place

    Aika Gurung - Beam 3rd place

     

     

     

     

  • SEASAC Junior Swimming ResultsFri 10 May 2019SEASAC Junior Swimming ResultsRead More

    Huge round of success from SEASAC Junior Swimming weekend. Our swimmers collected 3 team trophies (one 2nd place and 2 third) place and 22 individual medals (3 golds, 9 silvers and 10 bronze medals). Detailed results below:

    Team Trophies:

    • Over all Boys: The 3rd Place
    • 13 - 14 Years old Girls: The 2nd Place
    • 13 - 14 Years old Boys: The 3rd Place
    Individuals:

    13 - 14 Boys
    Luciano Favro
    • Gold: 50m Butterfly (SEASAC Junior Record)
    • Silver: 100m Butterfly
    Boom Smitakarnchana
    • Silver: 50m Breaststroke
    Non Ruangvanish
    • Bronze: 50m Freestyle
    Teak Rommaneekochchakorn
    • Bronze: 100m Breaststroke
    Relay Team
    • Silver: 200m Medley Relay
    • Silver: 400m Medley Relay
    • Bronze: 400m Freestyle Relay
    • Bronze: 200m Freestyle Relay

    13 - 14 Girls
    Ida Marie Jakobsen
    • Silver: 50m Freestyle
    • Bronze: 50m Breaststroke
    Nam-Yen Sriprasertying
    • Silver: 100m Breaststroke
    • Bronze: 200m Breaststroke
    Noor Zuidhoff
    • Bronze: 100m Freestyle
    Relay Team
    • Gold: 200m Freestyle Relay (SEASAC Junior Record)
    • Silver: 200m Medley Relay
    • Silver: 400m Medley Relay
    Mixed Team
    • Silver: 200m Mixed Freestyle Relay

    9-12 Boys
    Mix Chaiyosburana
    • Gold: 50m Breaststroke
    • Bronze: 50m Backstroke
    Ben Wong-Fodor
    • Bronze: 50m Breaststroke
    Relay Team
    • Bronze: 200m Freestyle Relay

    Total is 22 medals: 3 Golds, 9 Silvers and 10 Bronzes

     

     
  • BISAC Season 3 ResultsMon 29 Apr 2019BISAC Season 3 ResultsRead More

    Falcons capped off a remarkable season at the BISAC this past weekend, with the following results:

    U11 Boys Softball - Champions
    U15 Girls Volleyball - 2nd Place
    U13 Boys Volleyball - 2nd Place
    U13 Boys Softball - 3rd Place
    U11 Girls Tee Ball - 3rd Place
    U15 Boys Volleyball - 4th Place
    U13 Girls Volleyball - 4th Place