BISAC

Back to Latest News

NIST International School Falcons Sports Season 2 Tryouts Dates Thu 1 Nov 2018

As we wrap up season one sports this weekend, next week will be the tryouts for second season, starting Monday, 5 November all the way through Friday, 9 November. 

  • Year 7 & Year 8 students for U13 sports
  • Year 9 & Year 10 students for U15 sports
  • Year 9 to Year 13 students are eligible for U17 (Junior Varsity) and U19 (Varsity) sports
  • All NIST students are welcome to try out for a sport. There is no need to sign up for tryouts. Students are simply required to show up for tryouts at the designated time and location.

BASKETBALL

Varsity Girls Basketball (Years 9 - 13)

Wednesday 7 November         ➢     4:00 PM – 6:00 PM         ➤ HUB Gym    

Thursday 8 November          ➢    4:00 PM – 6:00 PM        ➤ HUB Gym

Coach: Andrew Ross, Megan Lockett

Training Days: Monday, Wednesday, Friday ➢ 4:00 - 6:00 PM ➤ Court 2    

First Practice: Monday 12 November    

 

Varsity Boys Basketball (Years 9 - 13)

Monday 5 November         ➢     4:00 PM – 6:00 PM        ➤ Court 1 & 2    

Tuesday 6 November          ➢    4:00 PM – 6:00 PM        ➤ Court 1 & 2

Coach: Randy Wallis, Nathan Small

Training Days: Monday, Wednesday, Friday ➢ 4:00 - 6:00 PM ➤ Court 1        

First Practice: Monday 12 November

 

JV Girls Basketball (Years 9 - 13)    

Wednesday 7 November         ➢     4:00 PM – 6:00 PM        ➤ HUB Gym    

Thursday 8 November          ➢    4:00 PM – 6:00 PM        ➤ HUB Gym

Coach: TBD

Training Days: Wednesday, Friday ➢ 4:00 - 6:00 PM ➤ HUB Gym

First Practice: Wednesday 14 November

 

JV Boys Basketball (Years 9 - 13)    

Monday 5 November         ➢     4:00 PM – 6:00 PM        ➤ Court 1 & 2    

Tuesday 6 November          ➢    4:00 PM – 6:00 PM        ➤ Court 1 & 2

Coach: Onur Altinanahtar

Training Days: Wednesday, Friday ➢ 4:00 - 6:00cPM ➤ Court 3

First Practice: Wednesday 14 November

 

FOOTBALL

U15 Girls Football (Years 9 - 10)

Wednesday 7 November         ➢    4:00 PM – 6:00 PM        ➤ Field 2     

Thursday 8 November        ➢    4:00 PM – 6:00 PM        ➤ Field 2

Coach: Chantel Marson

Training Days: Tuesday, Thursday ➢ 4:00 - 6:00 PM ➤ Field 1

First Practice: Tuesday 13 November

    

U15 Boys Football (Years 9 - 10)

Wednesday 7 November         ➢    4:00 PM – 6:00 PM        ➤ Field 1     

Thursday 8 November        ➢    4:00 PM – 6:00 PM        ➤ Field 1

Coach: Pat Keirnan

Training Days: Tuesday, Thursday ➢ 4:00 - 6:00 PM ➤ Field 2

First Practice: Tuesday 13 November

 

U13 Girls Football    (Years 7 - 8)

Wednesday 7 November         ➢    4:00 PM – 6:00 PM        ➤ Field 2     

Thursday 8 November        ➢    4:00 PM – 6:00 PM        ➤ Field 2

Coach: Suzanne Hegarty, Melissa Vogel, Adrian Kirby

Training Days: Monday ➢ 4:00 - 6:00 PM ➤ Field 1, Thursday ➢ 4:00 - 6:00 PM ➤ Field 2

First Practice: Monday 12 November

 

U13 Boys Football    (Years 7 - 8)

Wednesday 7 November         ➢    4:00 PM – 6:00 PM        ➤ Field 1     

Thursday 8 November        ➢    4:00 PM – 6:00 PM        ➤ Field 1

Coach: Guille Arce

Training Days: Monday, Thursday ➢ 4:00 - 6:00 PM ➤ Field 1

First Practice: Monday 12 November  

 

BADMINTON

U15 Girls Badminton (Years 9 - 10)

Wednesday 7 November         ➢     4:00 PM – 6:00 PM        ➤ Courts 1, 2 & 3        

Thursday 8 November        ➢    4:00 PM – 6:00 PM        ➤ Courts 1, 2 & 3    

Coaches: Coach Tum & Badminton Coaches

Training Days: Tuesday, Thursday ➢ 4:00 - 6:00 PM ➤  Courts 1, 2 & 3

First Practice: Tuesday 13 November

 

U15 Boys Badminton (Years 9 - 10)        

Wednesday 7 November         ➢     4:00 PM – 6:00 PM        ➤ Courts 1, 2 & 3        

Thursday 8 November        ➢    4:00 PM – 6:00 PM        ➤ Courts 1, 2 & 3    

Coaches: Coach Tum & Badminton Coaches

Training Days: Tuesday, Thursday ➢ 4:00 - 6:00 PM ➤  Courts 1, 2 & 3

First Practice: Tuesday 13 November

 

U13 Girls Badminton (Years 7 - 8)            

Wednesday 7 November         ➢     4:00 PM – 6:00 PM        ➤ Courts 1, 2 & 3        

Thursday 8 November        ➢    4:00 PM – 6:00 PM        ➤ Courts 1, 2 & 3    

Coaches: Coach Tum & Badminton Coaches

Training Days: Tuesday, Thursday ➢ 4:00 - 6:00 PM ➤  Courts 1, 2 & 3

First Practice: Tuesday 13 November

 

U13 Boys Badminton (Years 7 - 8)

Wednesday 7 November         ➢     4:00 PM – 6:00 PM        ➤ Courts 1, 2 & 3        

Thursday 8 November        ➢    4:00 PM – 6:00 PM        ➤ Courts 1, 2 & 3    

Coaches: Coach Tum & Badminton Coaches

Training Days: Tuesday, Thursday ➢ 4:00 - 6:00 PM ➤  Courts 1, 2 & 3

First Practice: Tuesday 13 November

 

TENNIS

Varsity Girls Tennis

Monday 5 November        ➢    4:00 PM – 6:00 PM        ➤ Tennis Courts

Coach: Ko

Training Days: Monday, Wednesday ➢ 4:00 - 6:00 PM, Saturday ➢ 1:30 - 3:30 PM ➤ Tennis Courts         

First Practice: Monday 12 November

    

Varsity Boys Tennis

Tuesday 6 November        ➢    4:00 PM – 6:00 PM        ➤ Tennis Courts

Coach: Ko

Training Days: Tuesday, Thursday, Friday  ➢ 4:00 - 6:00 PM ➤ Tennis Courts        

First Practice: Tuesday 13 November

 

RUGBY

 

Varsity Rugby (Years 9 - 13)

Monday 5 November        ➢    4:00 PM – 6:00 PM        ➤ Field 2

Tuesday 6 November        ➢    4:00 PM – 6:00 PM        ➤ Field 2

Coach: Jarrod Rayner, Nathan Armstrong

Training Days: Wednesday, Friday ➢ 4:00 - 6:00 PM ➤ Field 2            

First Practice: Wednesday 14 November

 

TOUCH

Varsity Touch (Years 9 - 13)

Monday 5 November        ➢    4:00 PM – 6:00 PM        ➤ Field 1

Tuesday 6 November        ➢    4:00 PM – 6:00 PM        ➤ Field 1

Coach: Ben Charpentier, Dana Piggott

Training Days: Monday ➢ 4:00 - 6:00 PM ➤ Field 2, Wednesday ➢ 4:00 - 6:00 PM ➤ Field 1            

First Practice: Wednesday 12 November

 

JV Touch (Years 9 - 13)

Monday 5 November        ➢    4:00 PM – 6:00 PM        ➤ Field 1

Tuesday 6 November        ➢    4:00 PM – 6:00 PM        ➤ Field 1

Coach: Karen Leese, MacGregor Grier

Training Days: Wednesday, Friday ➢ 4:00 - 6:00 PM ➤ Field 1

First Practice: Monday 14 November